• Hudobný odbor

        • Hudobný odbor základnej umeleckej školy je charakteristický prepojením individuálneho vyučovania (hra na nástroji, spev, tvorba) a kolektívnych aktivít (predmety hudobná náuka, komorná a súborová hra, hra v orchestri, komorný a zborový spev, hudobno-dramatické projekty a pod.). Komplexná výučba prepája praktické (interpretačné a tvorivé) zručnosti s rozvíjaním emocionálnych a racionálnych (duševných, mravných, etických, sociálnych, vedomostných, logických a kreatívnych) kompetencií žiaka. Hudba je významným prostriedkom harmonizácie osobnosti, rozvíja schopnosť empatie, vnímania, prežívania, tolerancie a spolupráce.    

          Podmienkou na prijatie je základná orientácia v časopriestore hudby. V hudobnom odbore sa výrazne prejavuje dvojaká koncepčná línia základnej umeleckej školy: na jednej strane pripravuje žiakov na štúdium na konzervatóriách, na vysokoškolské štúdium hudby na učiteľských fakultách a na vysokých školách umeleckého zamerania a na druhej strane vychováva prostredníctvom hudby deti v prípravnom štúdiu, žiakov (študentov) v primárnom a nižšom sekundárnom umeleckom vzdelávaní a v II. stupni základného štúdia ako i dospelých.

          Nevyhnutným predpokladom rozvoja hudobného talentu je paralelné rozvíjanie motorických zručností, hudobného cítenia a hudobného myslenia. Preto je potrebné postupné získavanie teoretických vedomostí v úzkom prepojení na živú hudobnú štruktúru. Hudobný odbor patrí k najstarším odborom školy. Pracuje v ňom najviac žiakov u učiteľov. Vyučujeme hru na klavíri, keyboarde, akordeóne, klasickej gitare, elektrickej gitare, elektrickej basovej gitare, zobcovej flaute, klarinete, trúbke, saxofóne, bicích nástrojoch, husliach, kontrabase, cimbale, spev a zborový spev.  Vedúci hudobného odboru je  Mgr. art.  Anton Fuchs, DiS. art.

          KLAVÍRNE ODDELENIE

          Klavírne oddelenie patrí medzi najstaršie a najpočetnejšie. Štúdium hry na klavíri má pevne vybudovanú tradíciu. Úspechy práce klavírneho oddelenia sa odrážajú v prezentovaní sa žiakov na školských koncertoch, verejných podujatiach, účinkovaním na polročných a záverečných verejných koncertoch a rovnako v účinkovaní žiakov na klavírnych súťažiach. Okrem základného pedagogického repertoáru je klavírna literatúra doplňovaná tanečnými skladbami, populárnymi melódiami, džezovými skladbami a najmä ľudovými piesňami nášho regiónu. Každý z učiteľov viac inklinuje k nejakému žánru, preto je ponuka možnosti výberu pestrá. Zaujať, usmerniť, naučiť a potešiť je náš cieľ.

          Učitelia:

          Anton Fuchs, DiS. art.

          PaedDr. Jana Parová

          Peter Jurčišin (aj keyboard)

          Mgr. Silvia Kožušková

           

           

           

          GITAROVÉ ODDELENIE

          Gitarové oddelenie patrí medzi najviac sa rozmáhajúce oddelenie. Dôkazom sú  počty žiakov, ktoré sa každým rokom zvyšujú. Klasická, elektrická a elektrická basová gitara  nachádza svoje využitie v rôznych hudobných, komorných, inštrumentálnych zoskupeniach školy. Hudobné štýly Pop, Rock, Folk, Blues či Jazz potvrdzujú atraktivitu a potrebu aj naďalej rozvíjať toto oddelenie. Žiaci prezentujú výsledky svojej práce na školských a mimoškolských akciách v meste ako aj v širšom okolí školy. Cieľom pedagógov gitarového oddelenia je individuálny a profesionálny prístup ku každému žiakovi tak, aby mu hra na nástroji prinášala radosť a úspech zároveň.  

          Učitelia:

          Mgr. František Tomčík, DiS. art.

          Viliam Kopaničák

          Mgr. Vladimír Kubovčík (aj predmet Hudobná náuka)

          Mgr. Štefan Genčúr, DiS. art.

           

           

          ODDELENIE DYCHOVÝCH  NÁSTROJOV

          Dychové nástroje sa pre svoju rozmanitosť a uplatnenie v takmer všetkých hudobných žánroch klasickej a populárnej hudby radia k obľúbeným hudobným nástrojom. Výučba sa zameriava na zvládnutie základov hry na jednotlivých dychových nástrojoch nielen v individuálnej forme, ale aj prostredníctvom rozmanitej interpretačnej činnosti komorného charakteru – duo, trio alebo ďalších zoskupeniach v spolupráci s inými oddeleniami. Žiaci najnižšej vekovej kategórie začínajú hrať na zobcovej flaute. Po absolvovaní 4. ročníka sa môžu rozhodnúť pre ďalšie štúdium hry na spomínanom nástroji alebo si vyberú z ponuky iných dychových nástrojov (klarinet, trúbka, saxofón). Svoje výsledky prezentujú žiaci na školských a mimoškolských vystúpeniach, alebo ako účastníci súťaží v hre na dychových nástrojoch. Absolventi dychového oddelenia nachádzajú uplatnenie ako členovia kapiel, orchestrov, alebo pokračujú v štúdiu na konzervatóriách, resp. na VŠMU.

          Učitelia:

          Peter Maurer, DiS. art.  

          Mgr. art. Tomáš Kvasnica, DiS. art.

           

          ODDELENIE BICÍCH NÁSTROJOV    

          Veľký záujem a čoraz väčšiu popularitu u mladej generácie získavajú spomedzi všetkých hudobných inštrumentov bicie nástroje. Výučba sa zameriava na zvládnutie hry na bicej súprave a perkusiách v rôznych žánroch populárnej hudby, latinsko-amerických rytmoch a jazze. Cieľom je vyprofilovať žiaka na samostatného hráča. Počas výučby s individuálnym prihliadaním na vek, dispozície a schopnosti kladie dôraz na uvoľnenú techniku, dynamiku a vkus s podporou samostatného myslenia a nápaditosti hry žiaka a jeho štýlového zamerania. Žiaci bicieho oddelenia nachádzajú uplatnenie vo vlastných kapelách alebo ako členovia ostatných umeleckých telies a zoskupení  v ZUŠ.

          Učitelia:

          Mgr. art. Tomáš Kvasnica, DiS. art.

           

          SLÁČIKOVÉ ODDELENIE

          Husle sú sláčikový nástroj, ktorý sa uplatňuje v sólovej, komornej a orchestrálnej hre. Na husliach sa interpretuje hudba klasická, ľudová a v súčasnosti aj hudba populárna. Starší žiaci spolupracujú v zoskupeniach s hráčmi iných hudobných oddelení a s tanečným odborom. Po skončení štúdia v ZUŠ mnohí absolventi hry na husliach rozvíjajú svoj vzťah k hudbe vo folklórnych súboroch. Niektorí žiaci pokračujú v štúdiu na konzervatóriu alebo na školách pedagogického zamerania.

          Učitelia:

          Patrik Sakmár, DiS. art.

          Mgr. Nikoleta Kováčová, DiS. art.

           

          SPEVÁCKE ODDELENIE

          Svoj spevácky nástroj si nosí každý so sebou, preto spev patrí medzi najprirodzenejší ľudský prejav a pre deti je to najbližší a tým najprístupnejší spôsob hudobnej činnosti. Cieľom hodín spevu je priblížiť žiakovi základné spevácke návyky (správnu artikuláciu, ovládanie hlasu, reprodukciu ľudových a umelých piesní bez inštrumentálného sprievodu alebo s inštrumentálnym sprievodom). Individuálny prístup učiteľa ku každému žiakovi (jeden žiak na vyučovacej hodine) umožňuje pedagógovi voliť také metódy a formy výchovno-vzdelávacej práce, ktoré rozvíjajú muzikálnu a technickú vyspelosť každého speváka.

          Učitelia:

          Mgr. Zdenka Poklembová, DiS. art.

           

          AKORDEÓNOVÉ ODDELENIE

          Akordeón je  obľúbeným hudobným nástrojom, preto je aj záujem o štúdium hry na akordeóne stále veľký. Má široké uplatnenie ako nástroj koncertný, sólový i sprievodný, v klasickej i ľudovej hudbe. Žiaci sa okrem vystúpení na žiackych a výchovných koncertoch prezentujú aj na rôznych kultúrnych podujatiach. Niektorí žiaci úspešne reprezentujú školu na súťažiach a súťažných prehliadkach. Individuálny prístup učiteľa ku každému žiakovi umožňuje voľbu repertoára aj podľa záujmu žiaka (populárne, tanečné skladby, ľudové piesne). Vyučovanie hry na akordeóne je koncipované na nových progresívnych princípoch, ktoré umožňujú žiakom získať odborné vzdelanie, aby sa mohli uplatniť v záujmovo-umeleckej, ale aj v profesionálnej činnosti.

          Učitelia:

          Bc. Mikuláš Demočko, DiS. art.

          Bc. Andrej Cmorej, DiS. art.

          Erik Vaľko