• Prijímacie skúšky do ZUŠ Spišské Podhradie

Do prípravného ročníka sú prijímané deti, ktoré k 1. 1. daného roka dovŕšili  5 rokov. Na štúdium sa môžu prihlásiť aj starší žiaci. Pre dospelých uchádzačov o štúdium  je možnosť štúdia formou Štúdia pre dospelých.

Podmienky prijatia do ZUŠ

ZUŠ poskytuje základné umelecké vzdelanie. V piatich umeleckých odboroch pripravuje žiakov na štúdium umeleckých a pedagogických odborov na stredných a vysokých školách.

Štúdium je rozdelené na:

- prípravné štúdium, ktoré trvá 1-2 roky

- základné štúdium 1. stupňa trvá 8 rokov vo výtvarnom odbore 9 rokov

- delí sa na primárne umelecké vzdelávanie /4 roky/ a nižšie sekundárne umelecké vzdelávanie /4 roky/ vo výtvarnom odbore /5 rokov/

- u vekovo starších žiakov je pri určených hudobných nástrojoch možnosť štúdia v dvojročnej skrátenej forme primárneho umeleckého vzdelávania.

- základné štúdium 2. stupňa trvá 4 roky

- štúdium pre dospelých je štvorročná forma štúdia

Do prípravného štúdia sú prijímané deti predškolského veku a žiaci 1. - 2. ročníka základnej školy. Starší uchádzači sú prijímaní do základného štúdia, nad 18 rokov do štúdia pre dospelých.

V hudobnom odbore vyučujeme hru na hudobných nástrojoch: klavír, keyboard, husle, viola, kontrabas, zobcová flauta, klarinet, saxofón, trúbka, barytón, hoboj, klávesový aj gombíkový akordeón, gitara, basgitara,  cimbal, bicie nástroje, spev.

Po získaní základných zručnosti v hre na hudobné nástroje je možnosť uplatnenia žiakov v školských telesách:  Orchester ZUŠ, Akordeónový orchester Akordeonik, Tanečná a jazzová skupina, Folklórny súbor Branisko, Detský folklórny súbor Dreveník, Spevácky zbor Cantabile.

Na prijímacích talentových skúškach sa zisťujú prirodzené predpoklady uchádzača o jednotlivé odbory.

Hudobný odbor:

- spev jednoduchej piesne

- zaspievanie počutého tónu, alebo niekoľkých tónov /hudobný sluch/

- zopakovanie jednoduchého rytmického motívu zatlieskaním alebo vyťukaním /rytmické cítenie/

- fyzické predpoklady ku hre na zvolený hudobný nástroj

Tanečný odbor:

- rytmické cítenie /zopakovanie jednoduchého rytmického motívu zatlieskaním alebo vyťukaním/

- pohybové schopnosti

- tanečný prejav na jednoduchú hudbu

- telesná a zdravotná spôsobilosť

Výtvarný odbor:

- priestorové, farebné a tvarové vnímanie

- schopnosť výtvarného prejavu podľa skutočnosti a podľa predstavy

(na prijímacie skúšky žiaci môžu priniesť svoje výtvarné práce)

Literárno-dramatický odbor:

- základné hudobné a pohybové predpoklady /hudobný sluch a rytmické cítenie/

- slovný prejav

- recitácia

- telesná spôsobilosť

Odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby

- základné teoretické poznatky o prostriedkoch  audiovizuálnej a multimediálnej tvorby (kamera, fotoaparát,       počítač, mikrofón...)

- kresebná úloha

- dostatočné výtvarné zručnosti a vôľu odbor navštevovať

Na posúdenie uvedených predpokladov je na talentové prijímacie skúšky riaditeľom školy menovaná trojčlenná skúšobná komisia. Počas prijímacích skúšok rodič alebo zákonný zástupca vyplní a podpíše:

•  príslušný formulár prihlášky,
        •  súhlas zákonného zástupcu so zverejňovaním osobných údajov na informačných portáloch školy
        •  čestné vyhlásenie na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam jednej škole

Uchádzači o štúdium pre dospelých prihlášku podpisujú sami.