• Budúcnosť

• Víziou umeleckého vzdelávania je moderná umelecká škola, ktorá vychováva umením, k umeniu a pre umenie s dôrazom na rozvoj talentu detí predškolského veku až po dospelosť.

Základná umelecká škola v Spišskom Podhradí tvorí základy hudobnosti, vytvára príležitosti pre kultivované muzicírovanie a aktívne počúvanie, vnímanie a prežívanie hudby, dáva možnosť uplatňovať lásku k tanečnému a literárno–dramatickému prejavu, prehlbuje estetické a výtvarné cítenie a podporuje rozvoj v oblasti mediálnej kultúry. Pripravuje žiakov na požadovanú úroveň umeleckých schopností a umelecké vzdelávanie vyššieho stupňa.

V koncepčnom zámere rozvoja školy vychádzame z úloh, ktoré sú deklarované v hlavných dokumentoch schválených MŠ SR pre rozvoj školstva. Tieto dokumenty sú zamerané nielen na rozvoj a zmeny vo výchovno–vzdelávacom procese, ale aj na zmenu v ekonomickom zabezpečení škôl, v ďaľšom vzdelávaní a kariérnom postupe pedagogických zamestnancov. Z uvedených dokumentov sa predpokladá celková zmena filozofie výchovy a vzdelávania. Hlavným cieľom reformy školstva je premena encyklopedicko-memorovacieho vyučovania  direktívno–neživého vyučovania na tvorivú, humánnu, atraktívnu a progresívnu formu vzdelávania, v ktorej je hlavný dôraz kladený na rozvoj osobnosti. Ideálom výchovy a umeleckého vzdelávania je dobrý, čestný, morálny, citlivý, tvorivý a aktívny človek.

Pre určenie vízie školy je potrebné vychádzať z mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú jej existenciu:

- sociálna klíma,

- zloženie kolektívu žiakov, študentov a dospelých,

- zloženie zamestnancov, ich odbornosť a kvalifikovanosť,

- požiadavky rodičov a ich podpora,

- materiálno-technické zabezpečenie školy.